Chciał bym dziś poruszyć bardzo drażliwy temat jakim jest pobieranie treści z internetu na potrzeby bloga/strony.


Prawa autorskie.

W mojej codziennej pracy grafika często spotykam się z sytuacją kiedy klient prosząc o wykonanie projektu przychodzi do mnie ze swoim materiałem. Są to zazwyczaj zdjęcia/grafiki pobrane z internetu. Bardzo często zabezpieczone znakami wodnymi. Uświadomienie, że wykorzystanie tego typu zdjęć jest nielegalne sprawia czasem nie lada wyzwanie.


Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – dyscyplina prawa cywilnego, zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

 Ludzie nie rozumieją, że należy za taki materiał zapłacić. Często pytają dlaczego mają wydawać pieniądze na coś co można za darmo pobrać z sieci? Sprawa ta nie dotyczy oczywiście większych firm ale zwykłych obywateli prowadzących mikroprzedsiębiorstwa i działających tylko na lokalnym rynku. Prawa autorskie zabezpieczają dany przedmiot/utwór przed jego nielegalnym rozpowszechnianiem. Należy postawić się w roli twórcy, jak byśmy się czuli gdyby ktoś ukradł produkt na który poświęciliśmy lata pracy? Muzycy korzystając czy odtwarzając utwory innego artysty płacą tzw. tantiemy (ZAiKS). Fotografowie czy kamerzyści szkolą się latami przez co w każdym ich zdjęciu czy filmie jest zawarte doświadczenie i umiejętności. Copywriterzy, projektanci, producenci wszyscy, którzy tworzą mają prawo zabezpieczyć swoje osiągnięcia i żądać za nie zapłaty. 


Za naruszenie praw autorskich polska ustawa przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności prawnej. Pierwszą jest odpowiedzialność cywilna. Osoba, której prawa zostały naruszone, może domagać się naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia – trzykrotności wynagrodzenia należnego tytułem udzielenia zgody na korzystanie z utworu. Sąd może nakazać zapłatę dodatkowej kwoty na Fundusz Promocji Twórczośc. Osobnym rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność karna. 


https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

Jak uniknąć kar? 

  • Najprostszą metodą jest oczywiście robienie takich zdjęć samodzielnie. W dobie tak silnego rozwoju fotografii cyfrowej, smartphone wystarczy nam do robienia dobrych zdjęć. Pamiętajmy, że dobre zdjęcie na bloga to nie zdjęcie w mega jakości, a zdjęcie zawierające treść i przekaz. 
  • Kupowanie zdjęć – kosztowne ale mamy pewność, że nikt nie obciąży nas karą za wykorzystywanie  zdjęć z prawami autorskimi. Serwisami gdzie możemy kupować zdjęcia są np: shutterstock.com, 123rf.com czy popularny Adobe Stock. Ja osobiście korzystam z subskrypcji premium Freepik-a. Jest tam dużo zdjęć i grafik, cena jest niska w porównaniu z innymi serwisami. Nie znajdziemy tam oczywiście zdjęć tak wyprofilowanym jak na w/w stock-ach ale na moje potrzeby są wystarczające. 
  • Pobieranie zdjęć z licencją: 
    CC BY  – możemy używać zdjęć, ale musimy wskazać autora
    CC0  – możemy swobodnie korzystać ze zdjęcia bez konieczności podawania ich autorstwa.


Gdzie szukać zdjęć do bloga?

Freepik

Jedno z głównych moich źródeł. Płacąc niewielki miesięczny abonament mamy nieograniczony dostęp do ogromnych zasobów, zdjęć ikon i wektorów.

Pexels

Świetny serwis z wysokiej jakości zdjęciami. Co prawda wyszukiwarka nie jest tak świetna jak na stronie Freepik, jednak jakość zdjęć jest na naprawdę wysokim poziomie.

Unsplash

Chyba największy z prezentowanych dziś przeze mnie serwisów. Ogromna baza zdjęć.

Pixebye

Kolejny świetny serwis ze zdjęciami, który serdecznie polecam. Baza jest rozbudowana – zawiera zdjęcia, ilustracje oraz wektory i filmy.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądają strony internetowe z zamieszczonymi zdjęciami pobranymi z powyższych serwisów – zapraszam na stronę internetową Studia Luminar.