Hosting – ale o co chodzi?

Odpowiedni hosting jest nam potrzebny, aby rozpocząć pisanie bloga. Hosting to nic innego jak miejsce w internecie do publikacji swoich treści.

Każdy system blogowy (jakim jest np. WordPress) składa się z plików które musimy zamieścić na serwerze czyli specjalnie skonfigurowanym komputerze. 

Co powinien oferować dobry serwer?

Skoro hosting to inaczej serwer czyli komputer o określonych parametrach. Przy jego wyborze powinniśmy szukać dostawcy u którego te parametry będą na najwyższym poziomie. Na co zwrócić uwagę?

Pojemność

Pojęcie to przedstawia ogólną wielkość przestrzeni dyskowej jaką możemy przeznaczyć na nasze pliki. Z reguły blog oparty na wordpresie potrzebuje ok 3GB pamięci, więc serwery od 5GB są całkowicie wystarczalne. Oczywiście jeśli będziemy kompresować zdjęcia przed wrzuceniem na serwer, a filmy będziemy linkować z serwisów zewnętrznych typu YouTube

Transfer

W tym punkcie skupmy się tylko nad jednym rozwiązaniem – bez limitu. Transfer odpowiada za ilość danych przesyłanych z serwera do odbiorcy naszej strony. Każdy plik, zdjęcie, ikona „waży” określoną liczbę kilobajtów, która to liczba uszczupla nam limitowany transfer przy każdorazowym odświeżeniu strony przez użytkownika. Serwer bez limitu transferu to optymalne i przyszłościowe rozwiązanie. Dzięki niemu w przyszłości gdy nasz blog się rozrośnie unikniemy migracji na inną maszynę.

Bazy danych

Bazy danych to miejsce przechowywania wszystkich treści zamieszczanych na naszym blogu. Dobry hosting oferuje kilka takich baz ale do działania wystarczy nam tylko jedna baza danych. W jednej bazie utrzymamy jednocześnie nawet kilka instalacji WordPress-a.

Wsparcie

Korzystałem w życiu z kilkunastu usługodawców hostingowych. Najdrożsi ustępowali pola tym do których mimo problemu mogłem zadzwonić o 02.15 w nocy z prośbą o pomoc, a moje zgłoszenie było realizowane w ciągu godziny. Dlatego pierwszym krokiem przy wyborze hostingodawcy jest zaciągnięcie opinii na forach i sprawdzenie jak wygląda pomoc techniczna w przypadku problemu. Prosty przykład – Home.pl którego wsparcie przy zainfekowaniu serwera wirusem i przeszukiwaniu zainfekowanych plików było dodatkowo płatne (zrealizowane po 8h oczekiwania).

Konta e-mail

Konta pocztowe to ważny element dobrego hostingu. Adres mailowy z nazwą bloga wygląda dużo bardziej prestiżowo niż standardowy adres@gmail.com. Często mamy nieograniczoną liczbę skrzynek ale tak naprawdę wystarczy jedna.

Backup

Bardzo ważna usługa która nie raz uratowała mi życie. Optymalne rozwiązanie to 3-dniowy system backup-ów ale nawet jednodniowy może okazać się niezbędny gdy na naszej stronie pojawi się problem.

Cena

Nie będę się rozpisywał w tej kategorii ale chcę zwrócić uwagę na jedno – jeśli będziesz miał możliwość oszczędzić rocznie 50zł ale mieć limitowany transfer hostingu i brak wsparcia lepiej sięgnij głębiej do kieszeni bo prędzej czy później możesz żałować tej decyzji. Nie daj się również nabrać na minimalne koszty w pierwszym roku! Koniecznie sprawdź ile zapłacisz za odnowienie serwera na kolejny rok – możesz się zdziwić jak duża może być różnica w cenie u poszczególnych dostawców.

Podsumowanie

Nie ma idealnego hostingu ale są takie z których będziesz zadowolony i ze spokojem położysz się spać o 5.00 nad ranem, gdy już skończysz pisać ostatni post. Szukaj, zasięgnij opinii innych, sprawdź ceny i możliwości. Ja w tej chwili do wszystkich swoich publikacji korzystam z usług Kylos.pl i ten serwis mogę polecić jeśli chodzi o wykupienie hostingu. 

Jeśli podobał Ci się ten tekst i okazał się dla ciebie przydatny pozostaw komentarz. Zachęcam również do zapisania się na newsletter 🙂