Skoro już wybrałeś/aś nazwę, nadszedł czas na wykupienie pierwszej domeny. Od czego zacząć? Oczywiście od znalezienia odpowiedniego rejestratora. 

W sieci znaleźć można liczne strony rejestratorów oferujących sprzedaż domen. Często jest tak, że rejestrując domenę na stronie operatora którego oferty nie znamy, pozwalamy naciągnąć się na wysokie koszty utrzymania bloga. Warto zorientować się w rynku domen i wcześniej sprawdzić ile zapłacimy za rejestrację konkretnej nazwy u konkretnego dostawcy. Różnice w cenie mogą być bardzo znaczne. Dodatkowo bardzo ważnym jest, aby sprawdzić za jaką kwotę odnowimy daną domenę na kolejny rok. Operatorzy bardzo często oferują domeny w bardzo niskiej cenie w pierwszym roku tylko po to, aby w kolejnych podnieść cenę ich odnowienia kilkukrotnie względem innych dostawców.

WordPress.com czy własny serwer?

Jestem zwolennikiem zakładania WordPressa na własnym serwerze. WordPress.com jest prosty ale drogi. Każda zmiana na stronie kosztuje, dlatego jeśli nie chcesz być ograniczony, a chcesz mieć pełny dostęp do edycji i personalizacji swojego bloga – zaufaj mi, zarejestruj domenę i wykup prywatny serwer.

Gdzie zarejestrować domenę?

Jeśli chcesz tanio kupić domenę warto odwiedzić serwisy porównujące ich ceny. Ja ze swej strony polecę Ci dobrze znane OVH z którego sam korzystam. Pamiętaj, że za domenę z rozszerzeniem .pl dostaniesz inną cenę niż za domenę .info czy tez .com. Jeśli chcesz działać poza granicami naszego kraju wybierz domenę z rozszerzeniem .eu bądź .com jeśli nie, nie kombinuj i wybierz po prostu .pl.

Kupujemy domenę

Do zamówienia będzie nam potrzebne konto założone na stronie OVH

Po jego założeniu przechodzimy na stronę: https://www.ovh.pl/domeny/ 

W wyszukiwarce wpisujemy poszukiwaną nazwę wraz z rozszerzeniem i klikamy zamów. Niżej są przedstawione przykładowe ceny poszczególnych rozszerzeń. Jeśli natomiast klikniemy przycisk „Wyświetl wszystkie rozszerzenia” znajdziemy się na stronie z pełnym cennikiem przedstawiającym nie tylko kwoty zakupu ale również koszty ich  odnowienia.

Przejdźmy do samego procesu rejestracji. Przedstawię go na podstawie zakupu domeny tonictrudnego.pl. Po wpisaniu adresu pokaże nam się informacja o dostępności z wybranym rozszerzeniem. Jeśli domena jest dostępna wybieramy kontynuuj, jeśli nie wybieramy inne rozszerzenie bądź modyfikujemy nazwę.

W kolejnym kroku wybieramy pomiędzy opcją zakupu hostingu bądź też samej domeny. Jeśli posiadamy serwer u innego dostawcy tak jak ja, wybieramy tylko zakup domeny. Jeśli zamierzamy również zakupić miejsce dla naszego bloga wybieramy odpowiedni plan ale nie musimy tego robić. Serwer możemy dokupić później lub zdecydować się na innego, tańszego dostawcę.

Przechodzimy do kolejnego kroku w którym to wyświetli się nam podsumowanie zamówienia.

Przechodzimy dalej. W tym miejscu możemy się zalogować na swoje konto bądź jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy – zarejestrować nowe. W kolejnym kroku wyświetli się nam konfiguracja naszej domeny. Możemy ustawić tu np. dane do kontaktu technicznego czy wybór serwerów DNS. W moim przypadku są tam wpisane adresy DNS serwisu kylos.pl w którym mam wykupiony serwer. Dzięki temu domena po wykupieniu od razu zostanie oddelegowana na serwery w/w operatora. W takim przypadku pozostanie nam tylko zaparkowanie domeny w aplikacji do obsługi naszego serwera. 

Przechodzimy dalej, akceptujemy regulaminy i dokonujemy płatności. Po jej weryfikacji domena zostanie zarejestrowana i dodana do naszego panelu OVH. 

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszelkie niejasności. Jeśli masz jakieś pytania lub spostrzeżenia napisz je w komentarzu 🙂